Rejestracja Przypomnij hasło
pl en ru

Menu

Strona Główna Cennik Demo O nas FAQ Jesteśmy w prasie Kontakt
Chrońmy pracodawców

Chrońmy pracodawców

28.04.2015

Przedsiębiorca wymaga ochrony. Przyjęło się uważać, że to pracownika trzeba otaczać troską ze wszystkich stron. Przyzwyczajeni jesteśmy do zdania, że „obowiązkiem pracodawcy jest…”. Kodeks Pracy jest od nich ciężki. Inne przepisy również postrzegają pracodawcę jako potencjalne źródło kłopotów. Świętowaliśmy niedawno 25 lat Wolności, ale zakorzenione w  przeszłości postrzeganie przedsiębiorcy jako postaci jednak nieciekawej, nadal gdzieś w podświadomości pokutuje. Z drugiej jednak strony, Państwo oczekuje wzrostu przedsiębiorczości w społeczeństwie, a więc zwiększenia liczby pracodawców. Można się więc domyślać, że przedsiębiorca nie jest jednak postacią negatywną - trochę błędne koło.

Ktoś kto prowadzi określoną działalność, musi radzić sobie z najprzeróżniejszymi trudnościami. Tymi na zewnątrz firmy i tymi wewnątrz. Zależnie od wielkości przedsięwzięcia, jeśli ma sprawny i mądry zespół, to pomogą mu w wielu kwestiach. Jeśli jednak działalność nie ma dużych rozmiarów, to w kwestiach najbardziej niebezpiecznych, czyli opartych o przepisy prawa, gdzie ryzyko popełnienia błędu jest największe, a skutki najdotkliwsze, musi polegać na sobie, ewentualnie na księgowości, rzadziej radcy prawnym i kimś od BHP. Skąd wzięło się postrzeganie BHP, jako usługi, którą można kupić za niewielkie pieniądze i traktować jako coś o małej wartości?... na to pytanie dziś nie odpowiemy, ale zastanowić się warto. Jeśli większość firm postrzegałaby BHP jako ważny element swojej działalności, to nie oczekiwałaby od rynku usług, na przykład szybkich szkoleń….

To pewnie z powodu braku wiedzy u niektórych pracodawców, którzy sami nie przeszli rzetelnego szkolenia. Gdyby zostali dobrze przeszkoleni, wówczas wiedzieliby, jak samych siebie w tej materii chronić, ale właśnie dlatego, należy ich objąć rzetelną usługą, bo to oni dają miejsca pracy. A z czasem, podejście części pracodawców do BHP zmieni się na korzyść.

powrót